Krótko o usuwaniu infekcji i wirusów z WordPress

Dowiedz się, jak zamówić usuwanie wirusów ze strony internetowej. Kliknij tutaj.

WordPress okazał się w ostatnich latach tak wziętym systemem zarządzania treścią, że liczbę witryn i sklepów działających z jego użyciem liczy się w tym momencie w setkach milionów. Powszechność stosowania tego CMS-a sprawia, że strony tworzone na WordPressie bywają częstym celem ataków hakerskich. W sytuacji zainfekowania strony malware, nieodzowne będzie czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Po czym rozpoznać zawirusowanego WordPressa?

Witryna wysyła wiadomości-śmieci? Nie możesz się zalogować? Grafiki na stronie zostały podmienione nie przez Ciebie? A może na witrynie pojawiły się przekierowania do nieznanych Ci adresów? To tylko parę z potencjalnych symptomów alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takich przypadkach wymagane jest ekspresowe działanie, aby zlikwidować źródło infekcji, a w konsekwencji przywrócić witrynę do właściwego funkcjonowania. Naprawa zainfekowanego WordPressa zwykle przekracza wiedzę ludzi, którzy każdego dnia zajmują się tylko projektowaniem stron i sklepów www na tym systemie zarządzania treścią, wobec tego czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek albo po atakach hakerów powinno się powierzyć specjalistom od tego rodzaju działań.

Jak przebiega czyszczenie zawirusowanego WordPressa?

Profesjonaliści zajmujący się czyszczeniem malware ze stron tworzonych na WordPressie w obrębie swoich operacji naprawczych wykonują drobiazgowe sprawdzenie baz danych i plików strony. Analizują pliki htaccess oraz wp-config, jak również kod użytych na stronie motywów oraz wtyczek. W trakcie czyszczenia zawirusowanego WordPressa implementowane są na stronie konieczne zabezpieczenia, które ograniczą niebezpieczeństwo ponownej infekcji. Jeżeli długookresowa infekcja mogła spowodować dodanie strony do listy wykluczeń (przykładowo w programach antywirusowych), po usunięciu wirusów z CMS-a specjaliści podejmują też konieczne działania w celu skreślenia jej z takich rejestrów. Regularne uaktualnianie systemu zarządzania treścią oraz używanych na stronie internetowej wtyczek jest bardzo istotne, ponieważ naprawa wszelkich skutków cyberataku nie jest gwarancją, że analogiczny kazus nie powtórzy się w późniejszym okresie.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]