Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest podzielność uwagi, umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]