Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Krajowy System e-Faktur. Uzyskaj więcej informacji.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie biznesmeni na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowy format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, lecz dla właściwego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu będzie w pełni klarowny. Dzięki temu, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę bez względu na to jakiego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to istotny krok do przodu głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Każdy właściciel firmy od stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi szybciej odbiorą zwrot VAT, są zwolnieni z konieczności przekazywania pliku JPK_FA i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (system przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, ale musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]