Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Potrzebujesz silnika elektrycznego na prąd stały? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Sporo przedmiotów, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, niewielkie lub ogromne, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Silniki DC – co trzeba wiedzieć?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następujących usprawnień i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki najlepszych innowatorów połowy XIX w., jak m.in. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki DC składają się ze komutatora, rotora, stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. W dzisiejszych czasach często wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za bezszelestne działanie, a takżeswoją niezawodność.

Silniki na prąd stały nie tylko do zastosowań przemysłowych

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych radiowo pociągów czy samochodów, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie damy także naszym potomkom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż napędzają tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniczki na prąd stały wykorzystują też miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki DC o niedużej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych producentów.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]