Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Sprawdź, gdzie zamówić motoreduktory jednofazowe, wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe skonstruowane głównie z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w wielu zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, dlatego zawsze pojawia się nieduża różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które można bez problemu dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na pracochłonne obliczenia i testy poszczególnych zestawów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do niewielkich, umiarkowanych bądź dużych obciążeń, jak również do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym obszarze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku typów silników (AC, BLDC, DC i bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności lub logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, takie jak kolejki górskie, aeratory, linie bagażowe na lotniskach albo schody ruchome. Ogromne zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy sprawiła, że ilość potencjalnych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]