System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Sprawdź więcej informacji o systemie bankowym SWIFT na flobo.io.

Pomimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z podstaw sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce funkcjonują również z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na całym świecie wdrożone są także różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego państwa.

Jak wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]