Alternatywa dla metody memoriałowej – o metodzie kasowej
Zajrzyj na https://flobo.io/rachunkowosc/co-to-jest-metoda-kasowa/, aby otrzymać informacje dotyczące metody kasowej.
Osoby z własną działalnością gospodarczą przeważnie rozliczają się z fiskusem za pomocą metody memoriałowej, według której obowiązek zapłaty podatku VAT pojawia się w momencie wystawienia faktury za sprzedaż towaru bądź usług. Niestety w tej sytuacji urząd skarbowy nie zważa na to czy na rachunku rozliczeniowym płatnika VAT pojawiła się opłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług zachodzi nie wcześniej niż po wpływie od kontrahenta płatności.
Kto może skorzystać z metody kasowej?
Brak pojawienia się na koncie opłat w terminie to nie rzadkość. Przedsiębiorcy co rusz spotykają się z sytuacją, kiedy muszą wiele razy monitować kontrahenta odnośnie zapłaty za sprzedane towary lub zrealizowane usługi. Jeśli to zdarza się coraz częściej, nawet znakomicie radząca sobie firma może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie opłacić wszystkich podatków na czas i ostatecznie dostać od fiskusa bolesną grzywnę. Na szczęście mali przedsiębiorcy, a więc firmy których przychód ze sprzedaży w poprzednim roku zamknął się łącznie z podatkiem w kwocie dwóch mln euro, mogą korzystać z metody kasowej odraczając tym samym termin rozliczenia się z podatku do czasu otrzymania należności od kontrahenta. Mając na względzie zdefiniowany przez przepisy limit z metody kasowej może skorzystać ewidentna większość polskich przedsiębiorców, jednakże powinni oni mieć świadomość, że korzystanie z tej metody rozliczenia działa również w drugą stronę. Gdy więc sami mają problemy z dotrzymaniem terminów płatności, nie będą mogli odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej do czasu aż nie zapłacą stosownej należności. Deklarację o zamiarze skorzystania z metody kasowej dostarcza się urzędowi skarbowemu na druku VAT-R. Nieodzowne jest również przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i obligatoryjne sygnowanie każdej wydanej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.
Z jakiego powodu księgowi odradzają biznesom metodę kasową?
Biura rachunkowe nieraz odradzają niewielkim firmom rozliczenie podatku od towarów i usług metodą kasową. Z reguły powodem tego jest problem z regularnym pilnowaniem wpływających opłat związanych z działalnością. Metoda kasowa wymaga bowiem skrupulatnego ich pilnowania, żeby nie przegapić terminu rozliczenia podatku. W przypadku działalności wystawiających co miesiąc nie więcej niż kilkanaście faktur nie jest to utrudnienie. Lecz już przy kilkudziesięciu fakturach monitoring należności wpływających na konto firmowe może pochłaniać nawet 2-3 godziny dziennie. Dla takich podmiotów rekomendowanym rozwiązaniem, które zapewnia oszczędność czasu i likwidację prawdopodobieństwa błędów przy księgowaniu, jest użycie oprogramowania do automatycznego monitoringu należności, jakim jest Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]