Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Szukasz orynnowania dachu? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak zakładanie rynien. Co wobec tego powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów się składają?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny plastikowe, PCV lub metalowe – które kupić?

W ofercie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – głównie z metalu tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania należy więc skonsultować z fachowcem.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08