Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości ślub jest wyjątkowo wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich miłości, lojalności i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Historia oraz tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później, o czym jednakże niewielu pamięta. Już uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyrywali się na wojnę, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak np. na Słowenii, we Włoszech, we Francji albo w Kanadzie, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz poszukują obrączek razem, jednocześnie obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna finansować ich kupna, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszym designem. Przez wiele stuleci sporządzano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały moc miłości. Dziś do ich sporządzenia używa się przeważnie platyny i złota, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla małżonków cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]